Pěvecký sbor Rošťák

Pěvecký sbor Rošťák vznikl v roce 2003 při Základní škole Masarykovo náměstí v Přelouči. Zakladatelkou sboru je Veronika Pokorná. Název Rošťák získal díky působení ve městě, které má ve svém znaku černý rošt ve zlatém poli.

V roce 2006 přešla činnost sboru pod hlavičku ZUŠ v Přelouči spojením se sborem Korálek. Pěvecký sbor Korálek má za sebou velmi významnou minulost, jako je účast na mezinárodních festivalech sborů a získání prestižních cen ze soutěží sborů v České republice ale i v zahraničí. Avšak před spojením se zpěváky z Rošťáku měl Korálek pouhých 9 členů.

Pěvecký sbor Rošťák každým rokem uskutečňuje četné koncerty ve svém okolí, navázal spolupráci se Slovenským sborem Vodopád z Banské Bystrice, 5krát se zúčastnil krajské soutěže pěveckých sborů v Holicích a v Chrudimi.

Rošťák s oblibou vyhledává hudební spolupráci se zajímavými lidmi. Příkladem je vánoční koncert s Evou Pilarovou. V roce 2008 se sbor Rošťák zapojil do projektu Děti Labe a navázal tak spolupráci s dalšími českými a německými sbory na Labi, se známým německým písničkářem Rolfem Zuckovskim, českým písničkářem Petrem Skoumalem, nebo Magdou Reifovou. Zúčastnil se festivalu Svátky písní v Olomouci, odkud si odvezl bronzovou medaili.

V roce 2009 získal 2 stříbrné medaile na festivalech vánoční a adventní hudby v Praze – s cenou Petra Ebena a Pražské vánoce.

V roce 2010 vyhrál Pěvecký sbor Rošťák na soutěži sborů Zahrada písní v Praze poprvé zlatou medaili.

Úroveň sboru stále stoupá a dokazují to mimo jiné také výsledky právě ze sborových soutěží jak krajských tak i mezinárodních, kde sbor získal od jednoho bronzového pásma přes stříbrná pásma v současnosti již několik pásem zlatých.

Sbor má v repertoáru písně lidové, duchovní, skladby autorů starších i soudobých, spirituály, písně muzikálové a populární.

Pěvecký sbor Rošťák je složen z žáků od 10 do 16 let. V současnosti má sbor také přípravné oddělení Ohniváček, které tvoří děti od 4 do 9 let. V roce 2013 byl založen komorní sbor Plamen, který je složen ze studentů středních a vysokých škol, kteří jsou pokračováním sboru Rošťák. Nyní mají Pěvecké sbory Přelouč přes 70 zpěváků.

Od svého vzniku vede sbor Veronika Pokorná a od roku 2014 Anna Pokorná nově na klavír doprovází Veronika Dědičová a Petra Lojínová.


TOPlist